22 Mayıs 2014 Perşembe

Gökyüzü Kütüphanesi


Merhaba, blog yazarlarımızdan Aslı Dağlı geçen hafta Soma'daki olaylar ilk cereyan ettiği sırada Danimarka televizyonu ile beraber oradaydı. Olanları, gelişmeleri an an Aslı ile takip ettik ve en objektif bilgileri ondan alıyorduk. 

The Reading Lady bloğu ise Aslı'nın durum güncellemelerine yer verdi. 

O süreden beridir ne yapılabilir diye kararsızdık. Çoğumuz çok zengin değiliz. Ama hepimiz kitaba para ayıran, okumayı seven insanlarız. En büyük zenginliğimiz kitaplarımız. 

Şimdi o zenginliğimizi çocuklarla paylaşma zamanı!

Ondan yola çıkarak Rafların Arasından ve The Reading Lady öncülüğünde Gökyüzü Kütüphanesi isimli bir kampanya başlattık.

Sizden isteğimiz bize destek olmanız, çocuklar için bizimle kitaplarınızı paylaşmanız. 


Konu ile ilgili bilgi almak isterseniz facebook adresini takip edebilir,
 gokyuzukutuphanesi@gmail.com adresine mail atabilirsiniz. 


Tanıtım Yazımız;


Soma’da, Soma’nın karanlık madenlerinde yüzlerce can yitirdik. Yüzlerce çocuk, babasını, ağabeyini, dayısını, amcasını kaybetti. Onlar, hem sevgileri hem de kazançlarıyla o çocukların ışığıydı. Şimdi, ülke olarak
ayağa kalkma ve madencilerimizin bize bıraktığı mirası aydınlığa ulaştırma zamanı. Sizlerin de yardımıyla o küçücük çocukların karanlıktan aydınlığa kitaplarla ulaşmasına yardımcı olacağız. Karanlık madenlere değil, gökyüzüne baksınlar diye…

Gökyüzü Kütüphanesi, Rafların Arasından ve The Reading Lady bloglarının öncülüğünde başlatılan bir kitap kampanyası. Amacımız, Soma’daki çocuklar için kocaman bir kütüphane oluşturmak. Elinizdeki kitapları gönderebileceğiniz gibi, İnternet üzerinde çok cüzi fiyatlara satılan çocuk ve genç kitaplarını satın alıp kargoyla bize göndererek de kampanyamıza destek olabilirsiniz. Tek bir kitap, bir hayatı değiştirebilir. Hele, bahsettiğimiz bir çocuğun hayatıysa ona, sayfalara baktığında harfleri değil, gökyüzünü görmeyi öğretebiliriz. Belki kaybettiklerini ona getiremeyiz ama o küçücük çocuğun, bir kitabın sayfalarında kendisini bulmasına ve ayakta kalmasına yardımcı olabiliriz.

Kitapseverler, yayınevleri, kitapçılar, sahaflar, öğrenciler, bloggerlar ve hatta en son dokunduğu kitap Cin Ali olanlar! Şimdi destek zamanı!


Kampanya İle İlgili Bilgi: 

Gökyüzü Kütüphanesi’ni kurmak uzun bir süreç olacak, amacımız binlerce kitap toplamak. Hatta bir değil, on kütüphane kurabilmek. Süreç şu şekilde işleyecek: Kitaplarınızı kargoyla iletişim adresimize göndereceksiniz; bizler ise gönderdiğiniz kitapların indeksini hazırlayacak ve kütüphanenin fiziki ortamı hazırlanana kadar depolayacağız. Hazırladığımız indeksi düzenli aralıklarla paylaşacağız. Bu şekilde, bir kitabın daha önce gönderilip gönderilmediğini de görebileceksiniz. 

 Sizlerden ricamız, kütüphanenin hedef kitlesinin çocuklar olduğunu unutmamanız. Onlara okumayı sevdirecek, zihinlerini temizleyecek, yaşlarına uygun kitaplar sunmalıyız. Bağışlayacağınız kitaplara ilişkin tercih yaparken lütfen bunu unutmayın. 

 Belki de aylar alacak kampanyamız boyunca, Gökyüzü Kütüphanesi’ni çevrenizdeki herkesle paylaşmanızı diliyoruz. Web siteleri, sohbetler, Facebook, Twitter, Blogspot… Elimizdeki kaynakları en iyi şekilde kullanarak mümkün olan en çok sayıda insana ulaşmalı ve dev bir kütüphane kurmaya yetecek sayıda kitap toplayabilmeliyiz. 

 Web sitesinde Gökyüzü Kütüphanesi ile ilgili bilgi paylaşmak isteyen arkadaşlar bize, gokyuzukutuphanesi@gmail.com adresinden ulaşabilir. 

Gerekli tüm görselleri ve tanıtım bilgilerini geciktirmeden paylaşacağız. Biliyoruz; o çocuklar için üzülüyorsunuz. 

Ama artık onlar, “o çocuklar” değil; onlar, bizim çocuklarımız. 

Onlara el uzatan biz olmazsak kim olacak? 

Sevgiler. 

#gokyuzukutuphanesi #soma

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails