1 Ekim 2011 Cumartesi

Gece Evi Serisi (P.C. Cast&Kristin Cast )

Image and video hosting by TinyPic
Gece evi serisi vampir serilerinin en ilgi çekenleri arasında yer alıyor. Gençleri hedef alan konusu ile çok satması muhtemel bir seri, ki zaten öyle olmuş. P.C Cast ve kızı Kristen Cast tarafından ortaklaşa bir çalışma ile yazılmış.

Konusuna gelirsek dertleri ve sıkıntıları ile Tulsa/Oklahama da normal bir lise öğrencisi olan Zoey'in hayatı bir gün işaretlenmesiyle tamamen değişir. İşaretlenme ile vampirlik olayına adım atıyor ve ya ölecek, yada işaretlenen gençlerin gittiği Gece Evi okuluna gidecektir. Zoey ikincisini seçer normal olarak ve Zoey Kızılkuş olarak çaylak hayatına başlar. Çaylaklar vampir olmuyorlardır, alınlarında içi boş hilalleriyle eğitimden geçiyorlar olmasına rağmen Zoey'in okula gelişi de olaylı olur. Çaylak hilali dolu ve dövmelidir. Bunun için yeni başladığı okulda da çok dikkat çeker. Onun en son istediği şey ise çok fazla dikkat çekmektir.
Klasik olarak ilk geldiği anda okulun en popüler çocuğunun dikkatini çeker ve en popüler kızlarının düşmanlığını kazanır.

Gece evi'nin ilk kitapları okul karmaşaları, çekişmelerle geçer. Zoey en çok danışmanı ve yüksek rahibesi Neferet'e güvenir. Ama zamanla bu güvenin yerini düşmanlık alacaktır.

Kendine bir grup bulur, kısa sürede çok derin arkadaşlıklar kurar. Ve kendi grubu ile elementleri (rüzgar, hava, su, ateş, toprak, ruh) kullanmaya başlarlar. Zamanla çaylakların ölümleri ve en yakın dostu toprak elementini taşıyan Steve Rae'nin ölmesi Zoey'i çok yaralar.
Bu kadar anlatayım.

Kitaplar çok hızlı okunuyor, hatta ne zaman yarıladığınızı bilemiyorsunuz. Lakin bazı yerlerinde karakterler birbiri arasında öyle geyikler yapmaya başlıyorlar ki, kitabı bırakma ve gıcık olma evresine geçiyorsunuz. Tam o durumdayken öyle bir aksiyonla hızlanıyor ki, sonunda mutlaka diğer kitabı merak ettiriyor. İyi ve kötünün mücadelesini, bunları temsil eden boğalarla, bir anlamda sembolizme de giriyorlar. Dinlerini yazar "kızılderili efsaneleriyle birlikte viccan merkezli" diye tanımlıyor, tanrıça Nyx'a bağlı karakterlerimizi sık sık "Aman Tanrıçam!" derken okuyabilirsiniz.

Ayriyeten her kitap başlangıcında bir öncekini özet geçmesi ve karakterleri yeniden anlatması gına getiriyor. Tamam seri kitapların çoğunda bu var ama tekrar tekrar aynı şeyleri okuma okuyucu ciddi sıkıyor.
Ve kitabın ana karakteri Zoey Kızılkuş bana göre İpek Ongun'un "Bir genç Kızın Gizli Defteri" serisindeki Serra karakteri kadar itici ve gıcık. Maalesef çok başarısız ve gereksiz bir karaktere süper güçler yüklemek gibi bir hata yapmışlar. Sonucunda sinir bozucu bir karakter çıkmış. Bu seriyi bir çoklarının sevmeme nedeni o bence.
Oysa diğer karakterler Steve Rae, sürekli -kaltak- diye ezikledikleri Afrodit son derece başarılılar karakter olarak.
Seride en itici ve gözüme batan bir diğer konu gay karakterlerin sürekli olarak -onlar gay- modunda tekrarlanması. Kötü bağlamda ifade edilmese de, sanki bambaşka türlermiş gibi gösterilmesi bir yerden sonra homofobik bir hal alıyor.
Ve aynı şekilde seks konusuna da yazarlar aynı tavır takınmışlar -ıyyyyk- diyerek seks yapmanın kötü ve sadece kaltaklara özgü bir şey olduğunu göze sokuyorlar sürekli. Anlıyoruz tamam bu serinin hitap ettiği kitleye mesaj verme derdini ama bunları söylerken karakterlerin iki üç çocuğu aynı anda idare edip işi pişiriyor olmaları bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu dedirtiyor.

Son kitaplarda diğer vampir serilerine de göndermeler yapıyorlar. True Blood izliyorlar, Anita Blake'in kılığını kıyafetlerini beğenmiyorlar (ben burada kocaman bir kurban olun ona demiştim)

Image and video hosting by TinyPic
Serideki en sevdiğim şeyler; ritüeller, sonlarına doğru gelen heyecan, okulun o puslu havası ve Zoey'in kızılderili kanı taşıyan anneannesi. Çok harika bir karakterdi, mutlak sevdiriyor kendini. Ve Erebus oğullarında savaşçı Darius favorimdi.
Yukarıda okulu görüyoruz, yazar bu okuldan ilham almış, normalde Tulsa Cascia Hall kampüsüymiş.

Yani merak edilen bir seri lakin çok çok başarılı diyemeyiz. Ama çok da okunmayacak kadar kötüde demem ben. Çünkü son kitaplarda geyik kısımlarını bir kenara atarsak gayet sürükleyici ve merak ettirici.

Yakında serinin 9. kitabı yakında raflarda yerini alacak bakalım neler bekliyor kitapta Gece Evi severleri. Filme alınacak olan serilerden ayrıca, ilerleyen zamanlarda daha çok netleşecek o haberlerde.

7 yorum:

 1. Anita Blake'e gönderme mi var! O kitapları toplatır yakarım ulen! Zaten Zoe'ye gıcığım.

  Son olarak seri hakkındaki fikrimi belirteyim. İpek Ongun'un kitapları daha iyiydi. Cidden. Bu kadar vıcık vıcık "liseli" kokan bir seri daha görmedim. Fantastik roman manyağı olarak, nefret ettiğim tek seri bu olmuştur. Arkadan da Alacakaranlık geliyor.

  YanıtlaSil
 2. Anita'nın zevksiz! kıyafetlerini eleştiriyorlar. Anita'ya laf yok, olamaz evet :)

  Aslında kendi aralarındaki o geyikler olmasa ve Zoey olmasa daha çekilir olurmuş. Ben o kısımları genelde atlayarak okudum çekemedim mesela :))

  YanıtlaSil
 3. Çok isabetli bir yazı olmuş. İlk kitabı okuduktan sonra "ben bunu kesinlikle okumam," diyerek bir kenara atışım vardı fakat sonra merakıma yenik düşüp diğer kitaplarını da aldım. İtiraf etmem gerekirse tüm bu pürüzlere Afrodit için katlanıyorum.

  Yalnız cidden kitaplar okutuyor. Her ne kadar bundan daha çok sataşmalar olsa da, okutuyor.

  YanıtlaSil
 4. Bütün kitapları hızlıca okudum Baştan Çıkarılmış'ı okuyana kadar.O kitap seriye konulmamalıydı bence o kadar kalın olmasına rağmen o kadar gereksiz yani :P Ondan sonrasını okumadım ama sen yazınca bi isteklendim :P :D

  YanıtlaSil
 5. İki ileri bir geri ilerleyen seriyi okudum ben de.Zaten ilkine başlamış olunca devamını okumaya mecbur hissediyor insan, "seri kitap etkisi"..Bitirseler de şu seriyi rahatlasam, zira ya okuduklarımı unutursam diye düzenli olarak tekrarlıyorum aklımdan:))

  YanıtlaSil
 6. Verdiğim paraya acıyorum. Hayatta görülebilecek en gıcık baş kahramana sahip ve kitaba başladığın an sonunun ne olacağını anladığım için zar zor bitirdim kitapları.Ama seriyi bitirmezsem de içim rahat etmez.

  YanıtlaSil
 7. serinin bağımlılık yapan bir etkisi var, gıcık ola ola okutuyor kendisini gerçekten. :)

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails