28 Mayıs 2010 Cuma

Shantaram - Gregory David Roberts


Bu haftanın konuk yazarı olarak bahsedeceğim kitaplardan ilki: Tanrının huzur bahşettiği: SHANTARAM
Avustralyalı kahramanımız silahlı soygundan 19 yıl ceza alır ve hapsi boylar. 
Sahte pasaportuna göre ismi Lin olan bu kahramanın hapisten kaçıp, soluğu Bombay'da almasıyla 900 sayfalık macera başlar. 
Uçaktan iner inmez tanıştığı Prabu ve onun kocaman gülümsemesi, Lin'in bu şehre aşık olacağına dair en büyük ipucu olur.
Kaçış rotasında sadece bir durak olan Bombay bir süre sonra Lin’in “evi” olmuştur.
Bir kaçış hikayesi olan Shantaram’da, karanlık sokakları, uzak köyleri dahil Hindistan çok iyi anlatılmış. Yazarın içtenliği, Hintlilere ve onların kültürüne beslediği sıcacık sevgi her satırda hissediliyor. Okurken çok düşündüm böyle sevgi dolu bir adam nasıl suçlu olabilir diye.
Kitabın akıcı ve sürükleyici diline ve yazarın anlatım kabiliyetine hayran olmaktan başka elimden birşey gelmiyor. 
Bir solukta okudum. Olaylar öyle gerçekçi, kanlı canlıydı ki, bazı yerlerinde  kendimi fazla kaptırıp ordaymışım gibi hissettim. Prabu sağolsun yüksek sesli kahkahalarla etraftaki insanların merakına sebep oldum. 
Söylemeden geçemem; güldürürken düşündürdüğü ve çok güzel mesajlar verdiği bölümler de oldu. Kaderine bırakılmış gecekondu mahallesi sakinleri, kendi adalet sistemleri dahilinde kurallarını uygularken, her ne kadar mafya babası olsa da bilge bir kişilik olan KhaderBhai hayata dair öğütler verirken "vaaaay" diyip, kalemim elimde altını çize çize okudum. 
Kitabım bende olsa size hemen bir örnek verirdim ama bütün sevdiğim kitapları yaptığım gibi onu da sağda solda deliler gibi övmeye başlayıp, bir arkadaşıma verdim. 
Şu an için sadece  kapaktaki "kader seni güldürmüyorsa, espiriyi anlayamadın demektir." i örnek gösterebilirim. 
Shantaram’da biraz Slumdog Millionaire tadı vardı bence, çok isabetli bir karar olarak filmi de yapılıyormuş. Belki o da Oscar alır kimbilir. 900 sayfayı okumaya üşenenler için başrolde Johnny Depp, KhaderBhai olarak Amitabh Bachchan! 
Daha ne olsun?
İyi eğlenceler…

3 yorum:

 1. öncelikle hoşgeldin!

  bu kitabı d&r da surkeli goruyor ve acayip merak ediyordum, cok iyi oldu bu yazı

  YanıtlaSil
 2. hoşbuldum, teşekkür ederim misafirperverliğiniz için..
  okursan eğer fikirlerini duymayı çok isterim.

  YanıtlaSil
 3. şu anda 625. sayfadayım ve şiddetle sonunu bekliyorum. Bu arada blog sayfanız çok hoşuma gitti.

  YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails