30 Kasım 2015 Pazartesi

[Blog Tur] Kızıl Kraliçe | Victoria Aveyard - Kitap Yorumu / Yazar Tanıtımı

İKTİDAR TEHLİKELİ BİR OYUNDUR


Kitap: Kızıl Kraliçe
Yazar: Victoria Aveyard
Orijinal Adı: The Red Queen
Çeviri: Onur Kınacı Birler
Yayıncı: Pegasus Yayınları
Basım Yılı: Kasım 2015
Sayfa Sayısı: 388
Tür: Distopya, Genç Yetişkin
Puanım: 3,5


İnsanların Kana Göre Sınıflara Ayrıldığı, Bir Düzen… Büyülü, Tanrısal Yetenekleriyle Diğerlerine Hükmeden Gümüşler, Onların Gölgesinde Hayatta Kalmaya Çalışan, Sıradan Kızıllar… 
İktidar Tehlikeli Bir Oyundur. 
Peki, Kazanmak İçin Ne Kadar Kan Kaybetmek Gerekir? Kanla Bölünmüş Bir Dünyada, Kazananı Belirsiz Bir Varoluş Mücadelesi… 

Mare Barrow'un dünyasında kanın rengi, varoluşun biçimini belirlemektedir. Doğaüstü yeteneklerle donatılmış Gümüşler, köle gibi çalıştırdıkları ve savaşta ölüme gönderdikleri Kızıllara hükmetmektedir. 

Yoksul bir Kızıl kasabasında yaşayan on yedi yaşındaki Mare, talihsiz olaylar sonucu bir Gümüş sarayında çalışmaya başlar. Ancak Kızılların başkaldırı hareketini örgütleyen Kırmızı Muhafızlar'ın davasını ateşleyecek kıvılcımın kendi parmaklarının ucunda ol-duğunu fark edince bambaşka bir oyunun ortasında kalır. Yalanlar üzerine kurulu bir düzende Kızılların Gümüşlere, bir prensin diğer prense ve Mare'nin kendi kalbine karşı mücadele ettiği bu tehlikeli oyunda tek mutlak gerçek, ihanettir.


Distopya severlerin merakla beklediği Pegasus yayınlarından çıkanThe Red Queen / Kızıl Kraliçe turunda bize konuksunuz. 

Öncelikle kitap konusunda ciddi ruh geçişleri yaşadım. Önce sevmedim, sonra aaa güzel ilerliyor bir dakika ya diyerek okudum. Sevmeme nedenlerimden beri diğer emsallerini çok andırıyor olması. Pierce Brown'un Red Rising'e benzeyerek başlaması çok sinir etti. Çünkü ona da aynı eleştirileri yaparak okumuştum. Bir yandan okumadığım ama konusunu bildiğim Beni Seç romanı akla getirdi.
Son dönemlerde çıkan distopyalar çok mu aynı oldu nedir, konuları az çok tahmin eder oluyoruz. Yani sonunda sevdiğime şaşırdım, çünkü gerçekten kötü başlamıştım.

Mare'nin yaşadığı dünya kanlarına göre Kızıllar ve Gümüşler diye ayrılıyor. Kızıllar ayak işlerini yapan sıradan insanlar. Gümüşler ise süpernatural güçleri olan soylular.

Mare usta bir yankesici ve bir gece bir oğlanı soyarken yakalanıyor, oğlan tüm parasını veriyor, Mare'de ona hikayesini açıyor. Ertesi gün onu alıp kralın huzurunda çalışması için muhafızlar götürüyorlar.

Prenslerin kendilerine eş seçeceği bir etkinlikte çalışmaya başlıyor ve burada kaza ile inanılmaz bir olay oluyor Mare kendini bambaşka ve tehlikeli dünyada bir Prensin nişanlısı olarak buluyor. Sonrası hep spoiler :)

Baş karakter Mare kimi zaman hoşuma giden, kimi zaman da sinir olduğum karakter oldu. Aslında karakterler çok derinlikli yazılmadığı için kendinizi kitaba fazla veremiyorsunuz. Ben açıkçası kitapta hiçbir karakteri bayılarak sevmedim. Gerçi Cal'ın bir adım önde olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Yani içinde çok klişe barıdırdığı ve yavan anlatımı yüzünden baya puan kırdım. Onun dışında kitabın büyülü dünyası güzeldi. Daha ustaca ele alınabilseydi belki harikalar yaratabilirdi.

Kitap geldiğinde şaşaasına bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Hele o kutusuna bayıldım, Pegasus yayınları çok iyi iş çıkarmış bu konuda. Çevirisi de kusursuzdu zaten. 


Gelelim yazar tanıtımına;


Victoria  Massachusetts'in küçük bir kasabasında yaşarken Güney Karolina üniversitesinde  yazarlık okumaya gider. Okul bittikten sonra The Red Queen serisini yazmaya başlar ve büyük bir başarı sağlar. Ülkemizde kitabı yeni çıktı ama serinin ikinci kitabı'nın da çok bekletmeden çıkacağına dair duyumlar aldık.


Eğer kitabı merak ediyorsanız turumuzu ve bizi facebook'da takip etmeyi unutmayın. 

Tur Takvimi:

29 Kasım: fanboyungunluguu.blogspot.com.tr/ Kitap Yorumu / Ön Okuma
30 Kasım: raflarinarasindan.blogspot.com/ Kitap Yorumu /Yazar Tanıtımı
1 Aralık:mirielenda.blogspot.com/ Kitap Yorumu / Bunları Biliyor Musunuz?
2 Aralık: thcodex.blogspot.com/ Kitap Yorumu 
3 Aralık: segesegese.blogspot.com/ Kitap Yorumu
4 Aralık: suigenerisss.blogspot.com/ Kitap Yorumu
5 Aralık: pinucciasbooks.blogspot.com.tr/ Kitap Yorumu

İyi Okumalar...

-Sycorox-


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails