21 Temmuz 2015 Salı

[Blog Tur] Her Gün - David Levithan | Kitap Yorumu - Yazar Tanıtımı

Her gün farklı bedende.
Her gün farklı hayatta.
Her gün aynı kıza aşık.

 


Kitap: Her Gün
Yazar: David Levithan
Orijinal adı: Every Day
Çeviri: Derya İmer Aydınlık
Yayıncı: Pegasus Yayınları
Basım Yılı: Temmuz 2015
Sayfa Sayısı: 335
Tür: Genç Yetişkin
Puanım: 4


"Uyandım. Anında kim olduğumu anlamam gerekti. Mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… Her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. Kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu hayat. Her gün başka biriyim. Ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de. Hep böyle olageldi.

A'nın arkadaşı yok. Ebeveyni yok. Ailesi yok. Mülkü yok. Evi bile yok. Çünkü her gün başka birinin bedeninde uyanıyor. Her sabah farklı bir yatak. Farklı bir oda. Farklı bir ev. Farklı bir hayat. Rhiannon'la tanıştığı anda ona âşık olan A için, gece çöktüğünde her şey sona ermiştir. Çünkü hiçbir zaman bir insanın bedenine ikinci kez girememektedir.

Ancak A, genç kızı aklından çıkaramayınca ve Rhiannon onun yaşama sebebi haline gelince her gün, farklı hayatlar yaşamış farklı bedenlerde ona geri dönmeye çalışacaktır. Bir de onu aşkına inandırmaya… "

Merhaba, Pegasus yayınlarından yeni çıkan Her Gün kitabının turunda bize konuksunuz. Farkındayım bu aralar çok yazamıyoruz, tur kitapları olmasa iyice boşlamıştık.

Kitaba gelirsek, çok enteresan bir hikayesi var. A isimli 16 yaşında bir genç, her gün kendini farklı bir bedende buluyor. Kendince kuralları var, kaptırmıyor, içinde olduğu bedene bir zarar vermiyor. Lakin çok zor bir durum. Yıllarca sürekli her gün yeni bir aile, yeni arkadaşlar, yeni bir yaşam. Kimi zaman bir genç kız, kimi zaman Lgbt üyesi bir genç, kimi zaman ataklar geçiren uyuşturucu bağımlısı.

Bir gün Justin isimli bir gencin bedeninde bulur kendini. Okula gider, Justin'in hayatına kaptırır kendini. Ama ne kaptırma kız arkadaşı Rhiannon'a aşık olur ve o andan itibaren kuralları falan kalmaz. Rhiannon'a ulaşabilmek adına girdiği bedenleri de riske atar.


Bundan sonrası spoiler'a girer.

Kitabın her gün bir bedene girme, yeni insanlar olayını beğendim. Birçok kişinin bakış açısından hayata bakıyoruz. Bir de sürekli hayatla ilgili altı çizilecek cümleler kurmuş yazar. Yanınızda bir defter ya da not kağıtlarıyla yaşıyorsunuz okurken ve bitince dolup taşıyor kağıtlar.


Enteresan bir şekilde Rhiannon karakterine gıcık olmadım. Ki ahım şahım seveceğim biri de değildi. Genelde okuyan çoğu arkadaşlarım sinir stres geçirdi ama ben daha empati yaparak yaklaştım sanırım. Bir de ben vurmayayım dedim eheh. Sonuçta açıkçası aynı şey başıma gelse muhtemelen deliriyorum herhalde diye paniklenip kaçardım ben açıkçası. İkinci kitap onun ağzından yazılmış olduğu için yine saç baş yoldurdu çoğu kişiye de, bir bakmak şans vermek lazım.

Sonuç olarak hızlı okunan, enteresan konusu olan bir genç yetişkin romanı. Ben bayramda, balkonda, sessizlik -malum Ankara'da pek rastlanmıyor- ve çiçeklerin arasında huzurlu bir şekilde okudum.

 
 "Hiçbir zaman insanlara hikâyelerini anlattırmam. Genellikle onları kendim çözerim. Çünkü insanlar hikâye anlattıklarında hatırlanmasını beklerler. Ben de bunun garantisini veremezdim. Ben gittikten sonra hikâyenin kalacağını bilmenin bir yolu yoktu. Hem bir insana sırlarını açıp da sırlarının yok olduğunu öğrenmek kim bilir ne kadar yıkıcı olur. Bunun sorumlusu olmak istemiyordum.
 (sayfa 23)"

Şimdi gelelim yazar tanıtımına.

 
7 Eylül 1972 doğumlu yazarımız hem çocuk kitapları editörü hem de ünlü bir genç yetişkin yazarı.
İlk kitabı Boy Meets Boy'u 2003 yılında çıkarmış. Kitaplarında eşcinsel karakterlerin de olması ile dikkat çeken bir yazar kendisi.
Nick & Norah's Infinite Playlist'i 2006'da Rachel Cohn ile yayımlarlar. Biliyorsunuz ki, bu kitap çok dikkat çeker kitap hatta filme alınır.
 
2010 yılında Will Grayson Will Grayson isimli bizde Tek İsim, Tek Kader diye çıkan kitabı da John Green ile ortak bir şekilde yazar.
 
Bizde Her Gün yakın zamanda Pegasus yayınevi ile raflarda yerini aldı.
 
Eğer ciltli bir şekilde edinmek isterseniz turumuzu takipte kalın derim. Onun için Kitap Oburları facebook ya da instagram adreslerindeki çekilişlere katılmayı unutmayın.
 
İyi şanslar ^^
 
 
 
20 Temmuz: fanboyungunluguu.blogspot.com.tr/ - Ön okuma |
20 Temmuz  sohbetedecekkimseyok.blogspot.com.tr/ - Kitap Yorumu
21 Temmuz: tugceninkitapligi.com/ - Bonus Sahne |
21 Temmuz - raflarinarasindan.blogspot.com/ -Yazar Tanıtımı
22 Temmuz: kutsalyorumcu.blogspot.com/- Alıntılar |
22 Temmuz mirielenda.blogspot.com/ - Bunları Biliyor Musunuz?
23 Temmuz: thcodex.blogspot.com/ - Tanıtım Videosu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails