16 Aralık 2014 Salı

[Blog Tur] Marslı - Andy Weir | Yazar Tanıtımı


O DÜNYANIN EN ÜNLÜ ADAMI.
SORUN ŞU Kİ, DÜNYA'DA DEĞİL. 

Kitap: Marslı
Yazar: Andy Weir
Orijinal Adı: The Martian
Çeviri: Emre Aygün
Yayıncı: İthaki Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 415
Basım Yılı: 2014
Tür: Bilimkurgu
Puanım: 4,5


Marslı turunda bu sefer bize konuksunuz. Kitap öylesine güzeldi ki bu turu beraber gerçekteştirdiğimiz İthaki Yayınlarına teşekkür etmeden başlayamam.

Şimdi şöyle düşünün, astronotsunuz Mars'a gidiyorsunuz ve sonra orada tek başınıza kalakalıyorsunuz. Dünyada öldüğünüz düşünülüyor, orada yaşamak hatta yaşam savaşı verip dünyaya kendinizi göstermek zorundasınız. Issız bir adaya düşmenin daha kötüsü ıssız bir gezegene düşmek!

"Tuhaf bir his gerçekten. Nereye gitsem ilkim. Araçtan dışarı mı çıktım? Oraya gelen ilk kişi benim.
Bir tepeye mi tırmandım? O tepeye tırmanan ilk kişi benim! Bir taşı mı tekmeledim? O taş bir milyon yıldır yerinden kımıldamamıştı!
Mars'ta uzun yolculuğa çıkan ilk kişi benim. Mars'ta otuzbir soldan fazla zaman geçiren kişi benim.
Mars!ta mahsul yetiştiren ilk kişi benim. İlk, ilk, ilk! " sf 115

Mark Watney'i okurken ciddi anlamda kendiniz oradaymışsınız gibi hissediyorsunuz. Bu yazarın eğlenceli ve rahat anlatımından dolayı. Sizin vereceğiniz tepkileri veriyor adam. Düşünebileceğiniz şeyleri düşünüyor. Ve orada hayatta kalma mücadelesi, bulduğu pratik çözümler çok ilgi çekici. Onun için Matt Damon'ın onu nasıl canlandıracağını şimdiden merak etmeye başladım. Hatta okurken hiç gözümde canlanmadı Matt. Mark'ın o esprili havasını yansıtabilir mi bilemiyorum. Evet Ridley Scott filme alıyor kitabı.

Mark Mars'ta yürüyen ilk insanlardan olduğunu düşünmüştü ama sonra orada ölen ilk insan olacağına oldukça emin bir şekilde başlıyor kitap. Birkaç gün sonra toparlıyor ne yapabileceğini düşünmeye başlıyor. Mühendis olmasının yanında botanikçi de olduğu için ne yetiştirebilirim diye düşünmeye başlıyor. Biriktirdiği insan dışkılarını gübre yapıyor -iğrençleşme dediğinizin farkındayım ama onun için hayati bir önem taşıyordu- Marsta sebze yetiştirmeye çalışıyor adam ya! :)

Kitap öylesine akıcı ve sıkmayan bir şekilde ilerliyor ki, o anlattığı bize yabancı gelen formüller vs. insanı baymıyor bile. Hatta ciddi ciddi aslında araştırmak lazım diyorsunuz.


Haber ajansı da kurduk. Marstan haberleri Oburgül'den öğrendik :)


Beni takip ediyorsanız muhtemelen çok fazla bilim kurgu okuyan biri olmadığımı bilirsiniz. Ama turlar sayesinde bu tamamen kırıldı ve ne zaman bir bilim kurgu kitap konuşulsa evet varım! diyorum. O yüzden yazarın dilini vs diğer yazarlarla karşılaştırma yapamıyorum çok yeniyim daha. 
Çevirisi gayet iyi, yayınevinin orijinal kapağı kullanması çok yerinde olmuş. 

Gravity, İnterstellar gibi filmleri severek izlediyseniz şayet bu kitaba bayılacaksınız. Hatta bence onlardan daha iyi ki, filmi ısrarla bekliyorum. 

Ve gel gelelim yazarımıza; Andy Weir Kaliforniya'da büyüdü. 15 yaşında Sandia National Laboratuvarlarında bilgisayar programcısı olarak çalışmaya başladı. Uc San Diego'da bilgisayar programcılığı okudu ama mezun olmadı. Çeşitli yazılım şirketlerinde bilgisayar programcısı olarak çalıştı. Arthur C. Clarke ve Isaac Asimov gibi yazarları okuyarak büyüdü. 

Yazar 20'li yaşlarında bilim kurgu yazmaya başladı ve yıllarca kendi sitesinde yazdıklarını yayınladı. İlk olarak kısa hikayesi Yumurta dikkat çekti 

Ama ilk romanı Marslı ile büyük başarı sağladı. Başlarda sitesinde ücretsiz dizi olarak yayınlanan kitap sonraları belli bir ücret karşılığında Kindle okuyucularına sunuldu ve orada en çok okunan kitaplar listesine girdi. Ve en sonunda bir yayınevi ile anlaşıp kitabı okurlara sundu. Çıktığında New York Times2ın en çok satanlar listesine 12. sıradan giriş yaptı.
Ve en son olarak Ridley Scott tarafından, başrollerini Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara oynayacağı  film versiyonunu 2015 yılında beyazperde'de göreceğiz.

Bu kitabı okumak istiyorum diyorsanız şayet Kitap Oburlarının facebook sayfasını takipte olmayı unutmayın.


Tur Takvimi

15 Aralık pinucciasbooks.blogspot.com | Kitap Yorumu - Ön Okuma
16 Aralık kutsalyorumcu.blogspot.com | Kitap Yorumu - Alıntılar 
16 Aralık mirielenda.blogspot.com | Kitap Yorumu - Bunları Biliyor musunuz?
16 Aralık raflarinarasindan.blogspot.com | Kitap Yorumu - Yazar Tanıtımı 
17 Aralık sssuigenerisss.blogspot.com | Kitap Yorumu - Film Hakkında 
17 Aralık sohbetedecekkimseyok.blogspot.com | Kitap Yorumu 
18 Aralık thcodex.blogspot.com | Kitap Yorumu - Tanıtım Videosu 
18 Aralık segesegese.blogspot.com | Kitap Yorumu


İyi Okumalar

-Sycorox-

1 yorum:

  1. ben böyle tek kkişilik survival hikayelerini çok seviyorum sanırım. buda çok ilgimi çekti, ilk fırsatta okumak istiyorum <3

    YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails