4 Ekim 2013 Cuma

[Blog Tur] 2054: Çıkış Yok - Teri Terry | Bunları Biliyor Musunuz?


Hafızanız silindiğinde gerçeği bilebilir misiniz?Kitap: 2054 : Çıkış Yok
Yazar: Teri Terry
Orijinal Adı: Slated
Yayıncı: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 365
Tür: Distopya, Genç Yetişkin
Puanım: 3,5

"Kyla'nın hafızası silindi, kişiliği yok edildi, anıları sonsuza dek kayboldu. 

O programlandı.

 Hükümet onun bir terörist olduğunu ve kurallarına uyduğu takdirde ona ikinci bir şans vereceklerini söylüyor. Fakat geçmişin yankıları Kyla'nın zihninde fısıldaşıyor. Birileri ona yalan söylüyor ve hiçbir şey göründüğü gibi değil."

Altın Kitapların desteğiyle blog turumuzda bugün bize konuksunuz.


Şimdi düşünün gözünüzü bir hastahane odasında açıyorsunuz, tüm dünyaya yabancısınız. Hakkınızdaki her şey silinmiş, bomboş bir zihinle baş başa kalmışsınız.

Kitap Kyla'nın hastaneden çıkışı ve yeni ailesinin gelip onu almasıyla başlıyor. Aslında çok spoiler vermek istemediğim için en önemli yerleri makaslayarak yazmak istiyorum.

Kitaba 3,5 vermem onu sevmediğim anlamına gelmiyor, lakin ben bazı yerlerde, ortalarına doğru sıkılmaya başlamıştım. Hoş bir şekilde toparladılar sonunu.

Birde önce işleyen arkadaşlarımın değindiği gibi aşkın çok fazla olmayışıydı. Yani vardı ama onun ekseni etrafında ilerlemiyordu olaylar.

Kyla karakteri çizim yapmayı sevdiği ve sanata yakın olduğu için pek hoşuma gitti. Zaten bir karakter eğer çizim yaparak derdini anlatmayı seviyor, içini o şekilde döküyorsa hemen bağlanıyorum.

Kyla'nın annesi Ejderha lakabı ile enteresan bir karakterdi, önce sevmedim hatta sinir oldum sonraları ise en güvenilir karakterlerden biri olarak gördüm.

Kitapta en çok etkilendiğim şey Kyla'nın yalnızlığı, o kaybolmuşluk hissi, ne yapacağını bilemeden sürekli tetikte oluşuydu. Sonuna kadar olaylar gelişti, ortalarda durgunlaştı ama sonu sürprizliydi. Gerçi bana sonu biraz üstün körü geçiştirilmiş gibi geldi. Sanki yazar biraz daha yazsa olurdu lakin ikinci ve üçüncü kitaba saklamış, bu şekilde ise merakta bırakmış.

Kitap kapağı çekici, aynen Kyla'yı yansıtan bir kapak olmuş. Puan kırdığım yerler, distopya'ya bu aralar kendimi bir türlü veremeyişimden kaynaklı olsa gerek.Şimdi gelelim yazarla ilgili Bunları Biliyor Musunuz köşemize ;

 Kitabı yazmaya rüyasında birisi tarafından kovalanan korkmuş bir kızı gördükten sonra başlamış.

 Programlanma ile ilgili kısımları yazarken hem okulundan edindiği bilim geçmişini kullanmış hem de beyin, rüyalar, hafıza ve dissosiyatif kimlik bozukluğu konularında araştırmalar yapmış.

 Kitaptaki İngiltere'nin ekonomik çöküş yaşadığı ve ayaklanmaların olduğu 2020li yılları yazmaya 2009'da avrupadaki ekonomik kriz sırasında karar vermiş.

 En sevdiği kitaplar Yüzüklerin Efendisi serisi ve Anne McCaffrey'in Pern Ejderleri serisiymiş.

 Babası fransadaki natoya bağlı kanada hava kuvvetlerinde çalışıyormuş. Bu nedenle Fransa'da doğmuş. Sonra babasının Kanada'ya tayini çıkmış. Kanada'da hava kuvvetlerinin üssü olan neredeyse her yere taşınmışlar. 

Fizik dersinden nefret etmesine rağmen mühendis olmak istiyormuş. Üniversiteden mühendislik broşürünü istemiş ama yanlışlıkla tıp gönderilmiş. Tıp bilimi dersini görünce mühendislikten vazgeçmiş. tıp bölümünün ilk senesinde kan almayı gördüklerini öğrenince miktobiyoloji'ye geçmiş. Fen bölümünden mezun olmuş.

Mezuniyet günü hukuk öğrencilerini görüp hukuğa da ilgisi olduğuna karar vermiş. İkinci senesinde hukuğun ona göre olmadığını anlamasına rağmen bölümünü bitirmiş. Bir süre hukuk firmalarında çalışmış. Firmalardan birinde tanıştığı Avusturalyalı biriyle Avusturalya'ya yerleşmiş. Avusturalyalı sevgilisinden ayrıldıktan sonra İngiltereye taşınmış. Orada kocası ile tanışmış.

 Kitapta yazarın favori karakteri Kyla. Bu karakteri yazarken zorlandığı da olmuş.

 Hayatında yeni bir sayfa açmak ilgi çekici görünse de asla programlanmış olmak istemezmiş.

Sizde bu güzel distopyayı kazanmak istiyorsanız şayet, çekiliş sayfamıza gelin.

1 Ekim - pinucciasbooks.blogspot.com | Çekiliş 
2 Ekim - thcodex.blogspot.com | Ön Okuma 
3 Ekim - mirielenda.blogspot.com | Yazar Tanıtımı 
4 Ekim - raflarinarasindan.blogspot.com | Bunları Biliyor musunuz? 
5 Ekim - sssuigenerisss.blogspot.com | Alıntılar 
6 Ekim - sohbetedecekkimseyok.blogspot.com | Kitap Kapakları


İyi Okumalar...

-Sycorox-

1 yorum:

  1. Sanki bu konuyu işleyen bir film vardı hatta geçen sene internette izlemiştim. Ben de romanın kahramanı gibi hatırlayamıyorum daha başka bir şey. :)) Benim ilgimi çeken bir konu. İst. kitap fuarından alınmak üzere işaretledim.

    YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails